  • PF0553.154NLT
PF0553.154NLT
advertisement
Manufacturer No:
PF0553.154NLT
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PF0553.154NLT
Package:
Nonstandard
Datasheet:
Description:
Coupled Inductors IND DBL PWR 82UH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PF0553.154NLT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PF0553NL
  • Size / Dimension
    0.492Lx0.492W 12.50mmx12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    2
  • Inductance
    150 μH
  • Current
    780mA
  • Max DC Current
    1.6A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    250mOhm Max
  • Special Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Inductance - Parallel
    150 μH
  • Inductance - Series
    600 μH
  • Number of Coils
    2
  • DC Resistance (DCR) - Series
    990mOhm Max
  • Current Rating - Parallel
    1.6A
  • Inductance - Connected In Parallel
    150μH
  • Current Saturation - Parallel
    3A
  • Current Saturation - Series
    1.5A
  • Height
    0.315 8.00mm