  • PF0001/48
PF0001/48
advertisement
Manufacturer No:
PF0001/48
Manufacturer:
Bulgin
HK JDW NO:
135-PF0001/48
Package:
Module
Datasheet:
PF0001/48
Description:
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PF0001/48
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PF0001/48.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    BRASS
  • Mounting Type
    Panel Mount, Flange
  • Package / Case
    Module
  • Shell Material
    POLYAMIDE
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    PF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect - 0.189 (4.8mm)
  • Connector Type
    Receptacle, Male Blades - Module
  • Number of Positions
    3
  • Gender
    Male
  • Contact Finish - Mating
    TIN
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    YES
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    3
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    30.5mm
  • Approval Agency
    CSA, ENEC, UL, VDE
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 27.30mm x 31.12mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Coupling Type
    SNAP
  • Connector Style
    IEC 320-C14
  • Number of Ports
    1
  • Voltage - IEC
    250VAC
  • Filter Type
    Unfiltered - Commercial
  • Accomodates a Fuse
    Yes (Fuse Not Included)
  • Fuse Holder, Drawer
    Drawer Included
  • Length
    44mm