  • PESD5Z3.3,115
PESD5Z3.3,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD5Z3.3,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD5Z3.3,115
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
PESD5Z3.3,115
Description:
TVS DIODE 3.3V 18V SOD523
Step5Bar-code shipping tag
PESD5Z3.3,115
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Ethernet
  • Capacitance
    172pF
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Base Part Number
    PESD5Z
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    260W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    20A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    18V
  • Clamping Voltage
    8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V Max
  • Peak Pulse Current
    20A
  • Reverse Standoff Voltage
    3.3V
  • Direction
    Unidirectional
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    5V
  • Capacitance @ Frequency
    172pF @ 1MHz
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    150°C