  • PESD24VS1ULD,315
PESD24VS1ULD,315
advertisement
Manufacturer No:
PESD24VS1ULD,315
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD24VS1ULD,315
Package:
2-XDFN
Datasheet:
PESD24VS1ULD,315
Description:
NEXPERIA - PESD24VS1ULD,315 - ESD-Schutzbaustein, TVS, 70 V, SOD-882D, 2 Pin(s), PESD2 Series
Step5Bar-code shipping tag
PESD24VS1ULD,315
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    2-XDFN
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    23pF
  • Max Power Dissipation
    150W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    600μm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PESD*S1U
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    24V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    50nA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    3A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    70V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    24V Max
  • Peak Pulse Current
    3A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Peak Pulse Power
    150W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    26.5V
  • Capacitance @ Frequency
    23pF @ 1MHz
  • Number of Unidirectional Channels
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Ambient Temperature Range High
    150°C
  • Height
    400μm
  • Length
    1mm