  • PESD12VS5UD,115
PESD12VS5UD,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD12VS5UD,115
HK JDW NO:
554-PESD12VS5UD,115
Package:
SC-74, SOT-457
Datasheet:
PESD12VS5UD,115
Description:
NEXPERIA - PESD12VS5UD,115 - DIODE, TVS, 15NA, 12V, SSOT-6
Step5Bar-code shipping tag
PESD12VS5UD,115
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SC-74, SOT-457
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Published
    2006
  • Number of Terminations
    6
  • Termination
    SMD/SMT
    General Purpose
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Capacitance
    100pF
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    1.7mm
  • Base Part Number
    PESD*S5U
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Elements
    5
  • Working Voltage
    12V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    15nA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    12.5V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    10A 8/20μs
  • Clamping Voltage
    24V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Peak Pulse Current
    10A
  • Reverse Standoff Voltage
    12V
  • Max Surge Current
    10A
  • Peak Pulse Power
    200W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    14.5V
  • Capacitance @ Frequency
    73pF @ 1MHz
  • Max Breakdown Voltage
    16V
  • Length
    3.1mm