  • PESD12VS1UB,115
PESD12VS1UB,115
advertisement
Manufacturer No:
PESD12VS1UB,115
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-PESD12VS1UB,115
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
PESD12VS1UB,115
Description:
TVS DIODE 12V 35V SOD523
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PESD12VS1UB,115
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PESD*S1U
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    180W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    5A 8/20μs
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    35V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    12V Max
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    14.7V
  • Capacitance @ Frequency
    38pF @ 1MHz