  • PEC11-4215K-N0024
PEC11-4215K-N0024
advertisement
Manufacturer No:
PEC11-4215K-N0024
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PEC11-4215K-N0024
Package:
Datasheet:
PEC11-4215K-N0024
Purchasing and Inquiry
PEC11-4215K-N0024 Overview
PEC11-4215K-N0024 Features
Series: PEC11
Termination: PC Pin
PEC11-4215K-N0024 Applications
There are a lot of Bourns Inc. PEC11-4215K-N0024 Encoders applications.
  • War field flying robot with a using night-vision flying camera
  • Audio-visual equipment
  • Communications equipment
  • Robotic Vehicle with Metal Detector
  • Plotters
  • Encoder for CNC machines
  • Printers
  • Global Positioning/Driver Information Systems
  • Automatic Wireless Health Monitoring System in Hospitals for Patients
  • Automatic health monitoring systems
Step5Bar-code shipping tag
PEC11-4215K-N0024
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel, PCB Through Hole
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    PEC11
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Orientation
    Vertical
  • Number of Functions
    1
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    6mm Dia Knurled End
  • Output Type
    Quadrature (Incremental)
  • Number of Channels
    2
  • Optoelectronic Device Type
    ROTARY POSITION ENCODER
  • Built in Switch
    No
  • Encoder Type
    Mechanical
  • Detent
    Yes
  • Pulses per Revolution
    24
  • Rotational Life (Cycles Min)
    30K
  • Height
    13.2mm
  • Length
    21.5mm
  • Width
    12.5mm