  • PE2512FKE7W0R025L
PE2512FKE7W0R025L
advertisement
Manufacturer No:
PE2512FKE7W0R025L
HK JDW NO:
898-PE2512FKE7W0R025L
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
PE2512FKE7W0R025L
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PE Series, Metal Foil, 25mOhm, ±1%, -55°C~170°C
Quantity:
In Stock : 3200
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
PE2512FKE7W0R025L
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    25mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Metal Foil
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    6432
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
    2512
  • Height
    762μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.89mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~170°C
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±1%