  • PE-1206CD390JTT
PE-1206CD390JTT
advertisement
Manufacturer No:
PE-1206CD390JTT
HK JDW NO:
664-PE-1206CD390JTT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
PE-1206CD390JTT
Description:
Fixed Inductors 1206 SMD IND CERAMIC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE-1206CD390JTT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    1206CD
  • Size / Dimension
    0.140Lx0.085W 3.56mmx2.16mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Composition
    Ceramic, Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.16mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    1A
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    39nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    120mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    1.8GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    55 @ 300MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    55
  • Q Factor
    55
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 300 MHZ
  • Height
    1.52mm
  • Height Seated (Max)
    0.060 1.52mm