  • PE-0603CD180GTT
PE-0603CD180GTT
advertisement
Manufacturer No:
PE-0603CD180GTT
HK JDW NO:
664-PE-0603CD180GTT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PE-0603CD180GTT
Description:
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PE-0603CD180GTT
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    0603CD
  • Size / Dimension
    0.071Lx0.049W 1.80mmx1.24mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.24mm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    700mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    18nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    170mOhm Max
  • Max DC Current
    700mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.1GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    35 @ 180MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    35
  • Q Factor
    35
  • DC Current
    700mA
  • Height
    640μm
  • Height Seated (Max)
    0.040 1.02mm