  • PDZVTFTR5.6B
PDZVTFTR5.6B
advertisement
Manufacturer No:
PDZVTFTR5.6B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-PDZVTFTR5.6B
Package:
SOD-128
Datasheet:
PDZVTFTR5.6B
Purchasing and Inquiry
PDZVTFTR5.6B Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 20μA @ 1.5V.A voltage of 5.89% is considered to be the maximum that can be output (Tol).As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 5.6V.Setting the working test voltage to 40mA will allow this device to operate.
PDZVTFTR5.6B Features
reverse leakage current of 20μA @ 1.5V
20μA @ 1.5V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 40mA
minimal dynamic impedance is 40mA
PDZVTFTR5.6B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor PDZVTFTR5.6B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
PDZVTFTR5.6B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-128
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±6.25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    1W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1.5V
  • Power - Max
    1W
  • Impedance-Max
    8Ohm
  • Reference Voltage
    5.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.6V
  • Voltage Tol-Max
    5.89%
  • Working Test Current
    40mA