  • PDF241-S425F-103B0
PDF241-S425F-103B0
advertisement
Manufacturer No:
PDF241-S425F-103B0
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-PDF241-S425F-103B0
Package:
Description:
PANEL CONTROL WITH EXTENDED LIFE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PDF241-S425F-103B0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Carbon
  • Series
    PDF24
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Power Rating
    500mW
  • Base Part Number
    PDF241
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Flatted
  • Bushing Thread
    M9 x 0.75
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.250 (6.35mm)
  • Rotation
    300°
  • Actuator Length
    0.984 25.00mm