  • PCV-0-472-05L
PCV-0-472-05L
advertisement
Manufacturer No:
PCV-0-472-05L
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-PCV-0-472-05L
Package:
Datasheet:
PCV-0-472-05L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCV-0-472-05L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 18 hours ago)
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Core Material
    FERRITE
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    12mOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • HTS Code
  • Packing Method
    Tray
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Lead Length
    6.35mm
  • Lead Spacing
    10.7mm
  • Lead Diameter
    1.07 mm
  • Inductance
    4.7 μH
  • Test Frequency
    0.01575MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    12mOhm
  • Rated Current-Max
    5A
  • Inductance Tolerance
    15%
  • Inductance-Nom (L)
    4.7 µH
  • RMS Current (Irms)
    8.9A