  • PCN13-90S-2.54DS(71)
PCN13-90S-2.54DS(71)
advertisement
Manufacturer No:
PCN13-90S-2.54DS(71)
Manufacturer:
Hirose
HK JDW NO:
355-PCN13-90S-2.54DS(71)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCN13-90S-2.54DS(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Housing Material
    PBT
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300V
  • Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Number of Contacts
    90
  • Housing Color
    Grey
  • Insulation Resistance
    1 TΩ
  • Wire Gauge (Max)
    26 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    30 AWG
  • Height
    8.1mm
  • Length
    132mm
  • Width
    15.2mm