  • PCN11-128S-2.54WB-2
PCN11-128S-2.54WB-2
advertisement
Manufacturer No:
PCN11-128S-2.54WB-2
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-PCN11-128S-2.54WB-2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCN11-128S-2.54WB-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Through Hole
  • Housing Material
    PBT
  • Shape
    Straight
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    BOARD EURO CONNECTOR
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Number of Rows
    4
  • Additional Feature
    STANDARDS: DIN 41612; IEC 603-2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    GOLD
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
    YES
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    2.54mm
  • Total Number of Contacts
    128
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    4
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.513 inch
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.453 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    SQ PIN-SKT
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Termination Type
    WIRE WRAP
  • Polarization Key
    ENDS
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Number of Poles
    128
  • Contact Finish Termination
    GOLD
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Insulator Color
    BEIGE
  • Name of Rows Loaded
    A,B,C,D
  • Height
    11.5mm
  • Length
    93.6mm
  • Width
    13.04mm