  • PCN10F-60P-2.54DS(72)
PCN10F-60P-2.54DS(72)
advertisement
Manufacturer No:
PCN10F-60P-2.54DS(72)
HK JDW NO:
355-PCN10F-60P-2.54DS(72)
Step5Bar-code shipping tag
PCN10F-60P-2.54DS(72)
    PCN10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    64 (60 + 4 Coax)
  • Number of Rows
    3
  • Additional Feature
    STANDARD: DIN 41612
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Number of Positions Loaded
    60
  • Current Rating
    2A
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    3
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    HYBRID
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000000Ohm
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.54 mm
  • Durability
    500 Cycles
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Insulator Color
    GRAY
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Plating Thickness
    8μin
  • Length - Termination
    0.114 inch
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C