  • PCN10A-64ACP-2.54DS(72)
PCN10A-64ACP-2.54DS(72)
advertisement
Manufacturer No:
PCN10A-64ACP-2.54DS(72)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-PCN10A-64ACP-2.54DS(72)
Package:
Description:
DIN 41612 Connectors 64P R/A PIN HDR T/H PCN 10 SERIES
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCN10A-64ACP-2.54DS(72)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    PBT
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PCN10
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    64
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300V
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A