  • PCN10-50P-2.54DSA
PCN10-50P-2.54DSA
advertisement
Manufacturer No:
PCN10-50P-2.54DSA
HK JDW NO:
355-PCN10-50P-2.54DSA
Package:
Datasheet:
PCN10-50P-2.54DSA
Step5Bar-code shipping tag
PCN10-50P-2.54DSA
    PCN10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Style
    B
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    2A
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.339 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Grey
  • Body Depth
    0.457 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Polarization Key
    ENDS
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch
  • Insulator Color
    GRAY
  • Name of Rows Loaded
    A,B
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
    Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C