  • PCN10-44P-2.54DSA
PCN10-44P-2.54DSA
advertisement
Manufacturer No:
PCN10-44P-2.54DSA
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-PCN10-44P-2.54DSA
Package:
Datasheet:
PCN10-44P-2.54DSA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCN10-44P-2.54DSA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    PCN10
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Male Pins
  • Number of Positions
    44
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    YES
  • IEC Conformance
    YES
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    44
  • Style
    B
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.339 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Grey
  • Body Depth
    0.457 inch
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Insulation Resistance
    1000000000000Ohm
  • Polarization Key
    ENDS
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Mating Contact Row Spacing
    0.1 inch