  • PCM1801U
PCM1801U
advertisement
Manufacturer No:
PCM1801U
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-PCM1801U
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Tube Not For New Designs 16 b b 48k k Special Purpose ADCs/DACs Serial 4.5V~5.5V V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Surface Mount
Purchasing and Inquiry
PCM1801U Overview
Package 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) includes it.In the Tube package, this data acquisition unit is available.The recommended working temperature is -25°C~85°C in order to maintain normal operation.This outstanding ADC, Audio can help you recover what you paid.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.Your meter should read 4.5V~5.5V for the supply voltage if it doesn't, you should redo the circuit.Total, there are 14 terminations that have been made.You can access high performance with 1 functions here.If you're looking for parts with similar specs, search "PCM1801".5V is the common amount of voltage that should be applied to this data acquisition unit.ADCs/DACs has a total of 14 pins.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 16-bit device.A total of 14 pins are involved in the unit.Several cases of use could be made more feasible by using the Surface Mount technique.This device can be supplied using 5V.Due to high-level analog source acquisition, only 2 analog IN channels are implemented.The device has 2 ADC channels and outstanding characteristics.
PCM1801U Features
Surface Mount acquisition unit
16-Bit acquisition unit
5V unit
2 ADC channels
PCM1801U Applications
There are a lot of Texas Instruments PCM1801U ADCs/DACs applications.
  • Digital signal processing
  • Data Distribution System
  • Digital Audio Amplifiers
  • Calibration
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Industrial Control Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Industrial Process Control
  • Process Control and Industrial Automation
  • LMDS/MMDS, point-to-point
Step5Bar-code shipping tag
PCM1801U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PCM1801U.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    129.387224mg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    ADC, Audio
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Power Dissipation
    120mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    PCM1801
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Polarity
    Bipolar
  • Nominal Supply Current
    18mA
  • Power Dissipation
    120mW
  • Number of Bits
    16
  • Supply Type
    Analog, Digital
  • Data Interface
    Serial
  • Sampling Rate
    48 ksps
  • Number of Analog In Channels
    2
  • Sampling Rate (Per Second)
    48k
  • Output Bit Code
    BINARY
  • Power Consumption
    90mW
  • Sample and Hold / Track and Hold
    SAMPLE
  • Conversion Rate
    48 ksps
  • Voltage Supply Source
    Analog Digital
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    93 dB
  • Number of ADC Channels
    2
  • Resolution (Bits)
    16 b
  • Height
    1.75mm
  • Length
    8.65mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm