  • PCM1753DBQ
PCM1753DBQ
advertisement
Manufacturer No:
PCM1753DBQ
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-PCM1753DBQ
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Tube Active 24 b b 200k k Special Purpose ADCs/DACs I2S 5V V 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Surface Mount
Purchasing and Inquiry
PCM1753DBQ Overview
The package 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) contains this item.There is a Tube package available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is advised to set the working temperature to -25°C~85°C so that normal operation can be maintained.This outstanding DAC, Audio gives you the right to receive what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.If your meter doesn't read 5V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.Total, there are 16 terminations that have been made.This 1 function enables high performance for applications of any kind.Those looking for similar parts could try searching "PCM1753".This data acquisition unit should be powered by 5V voltage.The pin count is 16.There is a high resolution data acquisition device on this market which is a 24-bit device.A total of 16 pins are involved in the unit.For many instances of use, Surface Mount made the technique more feasible.In the same way as other high-quality Other Converters, this unit exhibits high reliability.The device can be powered by 5V.To get the best out of collected data, 2 DAC channels are set.The device has a total of 0 ADC channels and is able to achieve remarkable characteristics.
PCM1753DBQ Features
Surface Mount acquisition unit
24-Bit acquisition unit
5V unit
0 ADC channels
PCM1753DBQ Applications
There are a lot of Texas Instruments PCM1753DBQ ADCs/DACs applications.
  • Automatic Test Equipment
  • Digital Audio Amplifiers
  • Process control equipment
  • Instrumentation:
  • Microprocessor Controlled Calibration
  • DAT Recorders and Players
  • Communication Systems
  • Wireless and wired broadband communications
  • Waveform Reconstruction
  • Scientific instruments.
Step5Bar-code shipping tag
PCM1753DBQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    73.793809mg
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DAC, Audio
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Converters
  • Max Power Dissipation
    105mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    PCM1753
  • Pin Count
  • Output Type
    Voltage
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Polarity
    Bipolar
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    Serial
  • Number of Bits
    24
  • Supply Type
    Single
  • Data Interface
    I2S
  • Sampling Rate
    192 ksps
  • Sampling Rate (Per Second)
    200k
  • Power Consumption
    80mW
  • Integral Nonlinearity (INL)
    0.5 LSB
  • Conversion Rate
    192 ksps
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    106 dB
  • Analog Output Voltage-Max
    4.4V
  • Resolution (Bits)
    24 b
  • Number of DAC Channels
    2
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Thickness
    1.5mm