  • PCM1750UG4
PCM1750UG4
advertisement
Manufacturer No:
PCM1750UG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-PCM1750UG4
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
PCM1750UG4
Description:
Tube Obsolete 18 b b Special Purpose ADCs/DACs Serial 4.75V~5.25V V 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Surface Mount
Purchasing and Inquiry
PCM1750UG4 Overview
Presented in package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width).This data acquisition unit is available in the Tube package.Maintaining a -40°C~85°C working temperature ensures normal operation.This outstanding ADC, Audio gives you the right to receive what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.If your meter doesn't read 4.75V~5.25V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.Total terminations are 28.1 functions here to access high performance for whatever applications.Find similar parts by searching "PCM1750".There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 5V.The number of pins is 28.This is a high resolution 18-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.28 pins are present on the unit.Many cases of use can be made feasible with the Surface Mount technique.The unit presents high reliability as will any high-quality Analog to Digital Converters.A total of 2 analog IN channels are implemented to accommodate high-level analog source acquisition.An individual data acquisition system cannot be complete without the use of 2 converters.
PCM1750UG4 Features
Surface Mount acquisition unit
18-Bit acquisition unit
2 converters
PCM1750UG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments PCM1750UG4 ADCs/DACs applications.
  • 3-phase power control
  • Synchro Applications
  • Video Encoder
  • Data Distribution System
  • Process Control and Industrial Automation
  • Servo controls
  • Calibration
  • Microprocessor Controlled Calibration
  • High Speed Data Acquisition for PCs
  • Basestations
Step5Bar-code shipping tag
PCM1750UG4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Weight
    730.794007mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    ADC, Audio
  • Subcategory
    Analog to Digital Converters
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.75V~5.25V
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    PCM1750
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Bits
    18
  • Supply Type
    Analog, Digital, Dual
  • Data Interface
    Serial
  • Number of Analog In Channels
    2
  • Power Consumption
    210mW
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.003%
  • Sample and Hold / Track and Hold
    SAMPLE
  • Dual Supply Voltage
    5V
  • Number of Converters
    2
  • Voltage Supply Source
    Analog Digital Dual ±
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    90 dB
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Resolution (Bits)
    18 b
  • Height
    2.35mm
  • Length
    18mm
  • Width
    7.52mm