  • PCF0805PR-16KBT1
PCF0805PR-16KBT1
advertisement
Manufacturer No:
PCF0805PR-16KBT1
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
HK JDW NO:
850-PCF0805PR-16KBT1
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
PCF0805PR-16KBT1
Description:
PCF - Precision Series, Metal Film, 16kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Step5Bar-code shipping tag
PCF0805PR-16KBT1
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package
    0805
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Series
    PCF - Precision
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    16kOhms
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm