  • PCF0805-12-30K1BT1
PCF0805-12-30K1BT1
advertisement
Manufacturer No:
PCF0805-12-30K1BT1
Manufacturer:
TT Electronics/Welwyn
HK JDW NO:
850-PCF0805-12-30K1BT1
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PCF - Precision Series, Metal Film, 30.1kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Quantity:
In Stock : 16371
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCF0805-12-30K1BT1
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    PCF - Precision
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±10ppm/°C
  • Resistance
    30.1kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, PRECISION
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Working Voltage
    100V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm