  • PCF0603R76K8B.T1
PCF0603R76K8B.T1
advertisement
Manufacturer No:
PCF0603R76K8B.T1
Manufacturer:
TT Electronics
HK JDW NO:
850-PCF0603R76K8B.T1
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR Thin Film, 76.8kOhm, 0.1%,
Quantity:
In Stock : 4413
Step5Bar-code shipping tag
PCF0603R76K8B.T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    76.8kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Additional Feature
    PRECISION, LASER TRIMMABLE
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PAPER
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    550μm
  • Length
    1.6mm