  • PCCG-SLA12V1800
PCCG-SLA12V1800
advertisement
Manufacturer No:
PCCG-SLA12V1800
Manufacturer:
ZEUS Battery Products
HK JDW NO:
911-PCCG-SLA12V1800
Package:
Datasheet:
PCCG-SLA12V1800
Description:
BATT CHARGER DESKTOP 12V 1.8A SL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PCCG-SLA12V1800
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Desktop
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Size / Dimension
    4.61Lx2.40W x 1.46 H 117.00mmx61.00mmx37.00mm
  • Feature
    LED Indicator
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Desktop
  • Termination Style
    Alligator Clips
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Power - Max
    30W
  • Battery Chemistry
    Lead Acid
  • Number of Cells
    1
  • Battery Cell Size
    12V
  • Charge Current - Max
    1.8A
  • Voltage - Nominal
    13.8V