  • PCA9633D16,112
PCA9633D16,112
advertisement
Manufacturer No:
PCA9633D16,112
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-PCA9633D16,112
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
PCA9633D16,112
Description:
2.5/5V 1.27mm PMIC PCA9633 3.3V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
PCA9633D16,112 Overview
The 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is used for saving board space. For the design of this LED driver, 4 outputs are used.It adopts the way of Surface Mount for mounting.As a Power Switch, it has high efficiency and reliability.LED drivers capable of operating at -40°C~85°C TA can be used.There are many benefits for Backlight.For its operation, terminations with a value of 0 are used.It is possible that failures will occur if the voltage supply is below 2.3V.There are 4 segments in it.You can find this LED driver under the base part number PCA9633.This device contains 16 pins.5.5V is the maximum value of supply voltage it offers.It is also classified into Display Drivers according to its characteristics.
PCA9633D16,112 Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Supply voltage of 3.3V
PCA9633D16,112 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. PCA9633D16,112 LED Driver ICs applications.
  • Street lighting
  • Portable lighting
  • LED headlights
  • General lighting
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Medical surgery lighting
  • Down lights
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Down lighting
Step5Bar-code shipping tag
PCA9633D16,112
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Power Switch
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    Backlight
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    PCA9633
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Number of Outputs
    4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    2.5/5V
  • Current - Output / Channel
    25mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • fmax-Min
    1 MHz
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    4
  • Voltage - Supply (Max)
    5.5V
  • Voltage - Supply (Min)
    2.3V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Data Input Mode
    SERIAL
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm