PC28F128P30BF65A
advertisement
Manufacturer No:
PC28F128P30BF65A
Manufacturer:
Micron
HK JDW NO:
Micron-
Description:
NOR Flash PARALLEL NOR SLC 8MX16 TBGA
Quantity:
In Stock : 10000
Purchasing and Inquiry
PC28F128P30BF65A Overview
Non-Volatile is its memory type. Case Tray is available. The file is embedded in a 64-TBGA case. The chip has an 128Mb 8M x 16 memory. This device utilizes a FLASH format memory which is of mainstream design. Suitable for use in a wide range of demanding applications, this device offers an extended operating temperature range of -40°C~85°C TA. There is a voltage range of 1.7V~2V for the supply voltage. The recommended mounting type for this device is Surface Mount. 64 terminations are planted on the chip. In total, this part supports 1 functions. Memory devices such as this one are designed to be powered by 1.8V and should be used as such. It is important to note that the memory has a clock frequency rotation within the range of 52MHz. As the base part number for the device, 28F128P30 is frequently used to select similar items. A package of 64 pins is used to protect this memory device. The memory device has a total of 64 pins, thus indicating that it has a total of 64 memory locations. This memory runs on an 1.8V operating supply voltage. There is a nominal supply current rating of 28mA for this memory component. Power supplies for this memory chip are merely 1.81.8/3.3V . Among the StrataFlash? series of memory devices, this part is essential for its applications. As a total, this ic memory chip is divided into 4127 parts that are specifically sized. As for the voltage, the ic memory chip is able to operate well under a voltage of 1.7V volts.
PC28F128P30BF65A Features
Package / Case: 64-TBGA
64 Pins
Operating Supply Voltage:1.8V