  • PC-56-180B31
PC-56-180B31
advertisement
Manufacturer No:
PC-56-180B31
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PC-56-180B31
Package:
Datasheet:
PC-56-180B31
Description:
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC-56-180B31
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.563lb 255.37g
  • Published
    2009
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx36.53mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L47.62XB36.53XH41.27 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    180mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 360mA Series 180mA
  • Power - Max
    10VA
  • Output Voltage 1
    28V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 28V Series 56V
  • Output Voltage 2
    28V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    10 VA
  • Height
    1.625mm
  • Height Seated (Max)
    41.28mm
  • Length
    47.62mm
  • Width
    36.53mm