  • PC-34-25B59
PC-34-25B59
advertisement
Manufacturer No:
PC-34-25B59
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-PC-34-25B59
Package:
Datasheet:
PC-34-25B59
Description:
Power Transformers VertPCMount Lamnated Xfmr LowFreq
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC-34-25B59
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    0.157lb 71.21g
  • Published
    2009
  • Series
    PC Plug-In
  • Size / Dimension
    25.40mm Lx34.93mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Shielding
    Unshielded
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L25.4XB34.92XH21.08 (mm)
  • Voltage - Isolation
    1500Vrms
  • Max Output Current
    25mA
  • Current - Output (Max)
    Parallel 50mA Series 25mA
  • Power - Max
    1VA
  • Output Voltage 1
    17V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 17V Series 34V
  • Output Voltage 2
    17V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • VA Rating
    1 VA
  • Height
    830μm
  • Height Seated (Max)
    21.08mm
  • Length
    25.4mm
  • Width
    34.92mm