  • PAXR0110
PAXR0110
advertisement
Manufacturer No:
PAXR0110
Manufacturer:
Red Lion Controls
HK JDW NO:
666-PAXR0110
Package:
Datasheet:
Description:
TACHOMETER LED 5 CHAR 24V PNL MT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PAXR0110
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PAXR0110.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.632lb 286.67g
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Series
    PAX
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tachometer
  • Voltage - Supply
    24VAC 11V~36VDC
  • Ingress Protection
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Output Type
    Option Cards Available
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
  • Operating Mode
    Up
  • Input Type
    No Voltage, Voltage
  • Reset
    External, Front Panel
  • Display Type
    LED - Green Characters
  • Number of Characters Per Row
    5
  • Count Rate
    34kHz, 50Hz
  • Display Characters - Height
    0.560 14.20mm