  • PAXP0110
PAXP0110
advertisement
Manufacturer No:
PAXP0110
Manufacturer:
Red Lion Controls
HK JDW NO:
666-PAXP0110
Package:
Datasheet:
PAXP0110
Description:
METER,DC,PROCESS INPUT,UPGRAD GRN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PAXP0110
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to PAXP0110.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Weight
    0.65lb 294.84g
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Series
    PAX
  • Feature
    Excitation Supply, Option Cards Available
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Terminal Block
  • Type
    Process Meter
  • Voltage - Supply
    24VAC 11V~36VDC
  • Ingress Protection
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
  • Depth
    104.1mm
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Approval Agency
    CE, UL, cULus
  • Output Type
    Option Cards Available
  • Operating Supply Voltage
    125V
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
  • Display Type
    LED - Green Characters
  • Number of Characters Per Row
    5
  • Measuring Range
    0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
  • Display Characters - Height
    0.560 14.20mm