  • PAM2803AAF095
PAM2803AAF095
advertisement
Manufacturer No:
PAM2803AAF095
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-PAM2803AAF095
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
PAM2803AAF095
Description:
2.4V 0.95mm PMIC PAM2803 6 Pin 2.4V SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
PAM2803AAF095 Overview
Save board space with SOT-23-6 package. LED drivers design with 1 outputs.In order to mount the led light driver, Surface Mount is used.The system emerges as a DC DC Regulator with high efficiency.When the temperature is -40°C~85°C TA, it can work normally.There are many benefits for Camera Flash.In this case, the termination value is 6.The base of this board is configured as 6 pins.It is possible that failures will occur if the voltage supply is below 0.9V.1 segments exist.There is a mounting of it by Surface Mount.It can be found under the part number PAM2803.Ideally, the supply voltage should be 5.5V.According to its characteristics, it is also classified into Display Drivers.The input voltage must be minimally 900mV.5.5V is the maximum value of the supply current.1A is the maximum current the load can handle.The electronic component can function fully when the switching frequency is maintained at 1MHz.LED drivers are able to deliver all the benefits of LEDs at their maximum output current of 1A.It is not recommended to exceed 5V in the output voltage.
PAM2803AAF095 Features
Available in the SOT-23-6 package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Supply voltage of 2.4V
Switching frequency of 1MHz
PAM2803AAF095 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated PAM2803AAF095 LED Driver ICs applications.
  • A- lamps
  • OLED power supply for portable equipment
  • Medical surgery lighting
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • Down lights
  • Other Electronic Devices
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • Scanners and Handy Terminals
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
Step5Bar-code shipping tag
PAM2803AAF095
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    DC DC Regulator
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Camera Flash
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.4V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Current Rating
    750mA
  • Base Part Number
    PAM2803
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    1A
  • Power Supplies
    2.4V
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Output Current
    1A
  • Max Output Voltage
    5V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Min Input Voltage
    900mV
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Output Current per Channel
    750mA
  • Max Output Power
    400mW
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Max Input Voltage (DC)
    5.5V
  • Min Input Voltage (DC)
    900mV
  • Number of Segments
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Voltage - Supply (Min)
    0.9V
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Length
    2.9mm