  • P6SMBJ18CA
P6SMBJ18CA
advertisement
Manufacturer No:
P6SMBJ18CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P6SMBJ18CA
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
P6SMBJ18CA
Description:
Quantity:
In Stock : 30106
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P6SMBJ18CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    92.986436mg
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    P6SMBJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    15.3V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    25.5V
  • Clamping Voltage
    25.5V
  • Peak Pulse Current
    24.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    15.3V
  • Max Surge Current
    24A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    17.1V
  • Reverse Breakdown Voltage
    17.1V
  • Height
    2.44mm
  • Length
    5.59mm
  • Width
    3.94mm