  • P6SMB480A-M3/5B
P6SMB480A-M3/5B
advertisement
Manufacturer No:
P6SMB480A-M3/5B
HK JDW NO:
884-P6SMB480A-M3/5B
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
P6SMB480A-M3/5B
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P6SMB480A-M3/5B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    P6SMB, TransZorb®
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    456V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    910mA
  • Clamping Voltage
    658V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    408V
  • Peak Pulse Current
    910mA
  • Reverse Standoff Voltage
    408V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    480V