  • P6SMB160CA-E3/52
P6SMB160CA-E3/52
advertisement
Manufacturer No:
P6SMB160CA-E3/52
HK JDW NO:
884-P6SMB160CA-E3/52
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
P6SMB160CA-E3/52
Description:
TVS 600W 160V 5% BIDIR SMB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P6SMB160CA-E3/52
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    P6SMB, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    P6SMB
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    136V
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    219V
  • Clamping Voltage
    219V
  • Peak Pulse Current
    2.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    136V
  • Max Surge Current
    100A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    152V
  • Reverse Breakdown Voltage
    152V