  • P6SMAJ51ADF
P6SMAJ51ADF
advertisement
Manufacturer No:
P6SMAJ51ADF
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-P6SMAJ51ADF
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
P6SMAJ51ADF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P6SMAJ51ADF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    51V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SMAJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    56.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    7.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    82.4V