  • P6KE350CA
P6KE350CA
advertisement
Manufacturer No:
P6KE350CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P6KE350CA
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
P6KE350CA
Description:
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P6KE350CA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AC (DO-15)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P6KE
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Operating Supply Voltage
    300V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Power Dissipation
    600W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    332V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    1.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    482V
  • Clamping Voltage
    482V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    300V
  • Peak Pulse Current
    1.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    300V
  • Max Surge Current
    1.3A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    332V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    332V
  • Max Breakdown Voltage
    368V
  • Number of Bidirectional Channels
  • Diameter
    3.6mm
  • Length
    7.6mm