  • P6KE300-G
P6KE300-G
advertisement
Manufacturer No:
P6KE300-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-P6KE300-G
Datasheet:
P6KE300-G
Step5Bar-code shipping tag
P6KE300-G
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Polarity
    Unidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    270V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Clamping Voltage
    430V
  • Peak Pulse Current
    1.4A
  • Reverse Standoff Voltage
    243V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    300V