  • P6KE250CA
P6KE250CA
advertisement
Manufacturer No:
P6KE250CA
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-P6KE250CA
Datasheet:
P6KE250CA
Description:
P6KE Series 600 W 250 V Bi-Directional Axial TVS Diode - DO-204AC
Step5Bar-code shipping tag
P6KE250CA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P6KE250CA.
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    P6KE, TRANSIL™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Capacitance
    310pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Max Power Dissipation
    600W
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    P6KE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    213V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    500μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    9A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Clamping Voltage
    442V
  • Peak Pulse Current
    9A
  • Reverse Standoff Voltage
    213V
  • Max Surge Current
    1mA
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    237V
  • Capacitance @ Frequency
    155pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    237V
  • Max Breakdown Voltage
    263V
  • Diameter
    3.53mm
  • Height
    3.53mm
  • Length
    6.75mm
  • Width
    3.53mm