  • P6KE150CA-E3/51
P6KE150CA-E3/51
advertisement
Manufacturer No:
P6KE150CA-E3/51
Manufacturer:
Vishay Semiconductor
HK JDW NO:
866-P6KE150CA-E3/51
Package:
DO-15
Datasheet:
P6KE150CA-E3/51
Description:
TVS Diodes - Transient Voltage Suppressors 600W 150V Bidirect
Step5Bar-code shipping tag
P6KE150CA-E3/51
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-15
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    175 °C
  • Min Operating Temperature
    -55 °C
  • Operating Supply Voltage
    128 V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Leakage Current
    1 µA
  • Power Dissipation
    600 W
  • Clamping Voltage
    207 V
  • Peak Pulse Current
    2.9 A
  • Reverse Standoff Voltage
    128 V
  • Max Surge Current
    100 A
  • Peak Pulse Power
    600 W
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1 mA
  • Breakdown Voltage
    143 V
  • Reverse Breakdown Voltage
    143 V
  • Max Breakdown Voltage
    158 V
  • Min Breakdown Voltage
    143 V