  • P6KE10CA-B
P6KE10CA-B
advertisement
Manufacturer No:
P6KE10CA-B
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-P6KE10CA-B
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
P6KE10CA-B
Description:
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO204AC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P6KE10CA-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AC, DO-15, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    P6KE
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    600W
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    8.55V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Leakage Current
    20μA
  • Power Dissipation-Max
    5W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    14.5V
  • Clamping Voltage
    14.5V
  • Peak Pulse Current
    42.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    8.55V
  • Max Surge Current
    42.1A
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    9.5V
  • Bidirectional Channels
  • Reverse Breakdown Voltage
    9.5V
  • Diameter
    3.6mm
  • Length
    7.6mm