  • P61-2000-S-A-I36-20MA-C
P61-2000-S-A-I36-20MA-C
advertisement
Manufacturer No:
P61-2000-S-A-I36-20MA-C
Manufacturer:
SSI Technologies Inc
HK JDW NO:
758-P61-2000-S-A-I36-20MA-C
Package:
Cylinder
Description:
MediaSensor™ Series Sealed Gauge Pressure Sensor Analog Current -40°C~105°C 2000PSI (13789.51kPa) Threaded ±0.5% 4 mA ~ 20 mA 8V~30V
Step5Bar-code shipping tag
P61-2000-S-A-I36-20MA-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MediaSensor™
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    8V~30V
  • Output
    4 mA ~ 20 mA
  • Termination Style
    36 Integral Harness
  • Output Type
    Analog Current
  • Accuracy
    ±0.5%