  • P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000
P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000
advertisement
Manufacturer No:
P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000
Manufacturer:
SSI Technologies Inc
HK JDW NO:
758-P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000
Package:
Cylinder
Purchasing and Inquiry
P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000 Overview
The Transducer Cylinder is included in the package for convenience. If you want reliable results, you should set the transducers' temperature to -40°C~105°C. An input voltage of 5V is sufficient to operate the transducers. Temperatures of 105°C are the maximum operating temperatures of the transducers. It is not possible for the transducers to operate below -40°C.
P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Package / Case: Cylinder
Operating Temperature: -40°C~105°C
MediaSensor? series
Operating Pressure: 3000PSI (20684.27kPa)
P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000 Applications
There are a lot of SSI Technologies Inc P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000 Transducers applications.
  • Air movement control
  • Dry air system pressure, process controls and automation
  • Weather forecast
  • General Purpose
  • Navigation systems
  • Indoor/Outdoor Navigation (dead-reckoning, floor/elevator/step detection)
  • Level indicators
  • Engine management
  • Blood pressure measurement
  • Indoor navigation & localization (floor detection, elevator detection)
Step5Bar-code shipping tag
P51-3000-A-E-D-4.5V-000-000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MediaSensor™
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    5V
  • Output
    0.5 V ~ 4.5 V
  • Termination Style
    Deutsch, 3 Pin
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Accuracy
    ±0.5%