  • P51-2000-A-E-MD-4.5V-000-000
P51-2000-A-E-MD-4.5V-000-000
advertisement
Manufacturer No:
P51-2000-A-E-MD-4.5V-000-000
Manufacturer:
SSI Technologies Inc
HK JDW NO:
758-P51-2000-A-E-MD-4.5V-000-000
Package:
Cylinder
Description:
MediaSensor™ Series Absolute Pressure Sensor Analog Voltage -40°C~105°C 2000PSI (13789.51kPa) Threaded ±0.5% 0.5 V ~ 4.5 V 5V Amplified Output, Temperature Compensated
Step5Bar-code shipping tag
P51-2000-A-E-MD-4.5V-000-000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    Cylinder
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    MediaSensor™
  • Feature
    Amplified Output, Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Industrial Automation
  • Voltage - Supply
    5V
  • Output
    0.5 V ~ 4.5 V
  • Termination Style
    MD, 4 Pin
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Accuracy
    ±0.5%