  • P50-050P-S24-EA
P50-050P-S24-EA
advertisement
Manufacturer No:
P50-050P-S24-EA
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-P50-050P-S24-EA
Package:
Datasheet:
P50-050P-S24-EA
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors PAK50 CONNECTOR/ROHS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P50-050P-S24-EA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Nylon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    Pak 50, P50
  • Feature
    Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Connector Type
    Plug, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Current Rating
    2A
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Height Above Board
    0.421 10.70mm
  • Stack Height (Mating)
    24mm