  • P4SMA7.5A
P4SMA7.5A
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA7.5A
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-P4SMA7.5A
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
P4SMA7.5A
Description:
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMD
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA7.5A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P4SMA7.5A.
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P4SMA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Max Power Dissipation
    400W
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    6.4V
  • Polarity
    Unidirectional
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    36.3A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    11.3V
  • Clamping Voltage
    103V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    6.4V
  • Peak Pulse Current
    4A
  • Reverse Standoff Voltage
    64.1V
  • Max Surge Current
    36.3A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Breakdown Voltage
    7.13V
  • Number of Unidirectional Channels
    1
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm