  • P4SMA43CA
P4SMA43CA
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA43CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P4SMA43CA
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
P4SMA43CA
Description:
Quantity:
In Stock : 7584
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA43CA
    Select All
  • Bidirectional Channels
    1
  • Reverse Breakdown Voltage
    40.9V
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P4SMA
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    43V
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    36.8V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
  • Leakage Current
    5μA
  • Power Dissipation-Max
    3.3W
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    59.3V
  • Clamping Voltage
    59.3V
  • Peak Pulse Current
    6.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    36.8V
  • Max Surge Current
    6.9A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    40.9V