  • P4SMA20C
P4SMA20C
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA20C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-P4SMA20C
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
P4SMA20C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA20C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to P4SMA20C .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    18.05V
  • Clamping Voltage
    29.09V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    17.1V
  • Peak Pulse Current
    14.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    17.1V
  • Max Surge Current
    14.8A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Breakdown Voltage
    19V
  • Height
    2.29mm
  • Length
    5.28mm
  • Width
    2.79mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    P4SMA
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Power Rating
    400W
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    17.1V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    3.3W