  • P4SMA200A-E3/61
P4SMA200A-E3/61
advertisement
Manufacturer No:
P4SMA200A-E3/61
HK JDW NO:
884-P4SMA200A-E3/61
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
P4SMA200A-E3/61
Description:
TVS 300W 200V 5% UNIDIR SMA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
P4SMA200A-E3/61
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    171V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    1μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    300W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    274V
  • Clamping Voltage
    274V
  • Peak Pulse Current
    1.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    171V
  • Max Surge Current
    40A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    190V
  • Reverse Breakdown Voltage
    190V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    P4SMA, TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    400W